Prezent dla motocyklistki i motocyklisty
Od czasu do czasu stajesz pewnie przed pytaniem co by tu kupić jako prezent dla posiadacza motocykla. Czas przed Świętami Bożego Narodzenia w szczególny sposób daje motywacje do takich poszukiwań. Sprawa jest dość prosta gdy twój motocyklista/motocyklistka dopiero zaczyna swoją przygodę. Wtedy jako inspirację możesz wykorzystać listę wyposażenia, którego będzie potrzebować początkujący.
Nieco trudniej będzie w przypadku osoby, która już od lat kultywuje pasję motocyklową i sporo wyposażenia już zgromadziła. Dla tych przypadków przygotowałem poniższą listę inspiracji do dalszego poszukiwania.
Poniższe propozycje prezentów nie są wynikiem sponsoringu producentów czy dostawców a jedynie moją indywidualną listą – nie znajdziesz więc czekających na kliknięcia linków do sklepów i wybranych towarów, nawet zdjęcia potraktuj jako przypadkowe ilustracje. Wybór konkretnego podarunku pozostawiam Tobie! Gdy masz już gotowy pomysł, ostateczne wyszukanie prezentu jest bardzo miłą czynnością. No i w dodatku od czego mamy wyszukiwarkę Google i sprzedawców w salonach motocyklowych?
Prezent do 200 złotych
Pierwszą grupę inspiracji stanowią prezenty niezbyt drogie. Są dość uniwersalne a kilka z nich nie wymaga żadnej wiedzy o sprzęcie obdarowywanej osoby…
Etui do nawigacji GPS
Większość motocyklistów używa nawigacji GPS, zamontowanej gdzieś na motocyklu. Możesz więc sprezentować etui do jej przenoszenia i przechowywania. Nawigacja GPS to sprzęt delikatny i wrzucenie go luzem do kufra czy sakwy niekoniecznie dobrze mu robi. Jeśli znasz nazwę i model nawigacji używanej przez obdarowywaną osobę – znajdziesz przez sieć pasujący pokrowiec. To będzie miły ale bardzo praktyczny drobiazg.
Siatka mocująca do kufra
Jeśli szukasz prezentu użytecznego ale niedrogiego – być może rozwiązaniem będzie elastyczna siatka mocowana pod pokrywą kufra? Można pod nią chować przydatne pod ręką drobiazgi takiej jak mapa, apteczka czy okulary słoneczne. Mały drobiazg a umila codzienne podróżowanie motocyklem. I znowu – znając model kufra – można wyszukać pasujące siatki w Internecie.
Zestaw naprawczy do opon
Dobrym prezentem może być zestaw do naprawy opon bezdętkowych. Ma on postać etui zawierającego okrągły pilnik, szydło, klej, kołki oraz pompkę na naboje gazowe. Jest to dość “bezpieczny” prezent bo nawet jeśli obdarowany ma już taki zestaw to nowym uzupełni zużycie starego a w dodatku może bez strachu o zużycie zapasów poćwiczyć operację kołkowania na starej oponie. Jedyne co musisz potwierdzić to czy opony jego motocykla są bezdętkowe. W przeciwnym wypadku ten zestaw okaże się nieprzydatny bo przy konieczności naprawy dętki nie pomoże.
Manometr do kół
Zupełnie uniwersalnym prezentem jest elektroniczny ciśnieniomierz do kół. W warunkach garażowych użyją go nawet posiadacze motocykli z wbudowanymi czujnikami ciśnienia. To mały ale bardzo przydatny gadżet. Kupisz go w większości sklepów motoryzacyjnych oraz w sklepach motocyklowych. Może stanowić uzupełnienie dla zestawu naprawczego opon.
Dekoracyjne przyssawki do kasku
Jeśli prezent ma być dowcipny i niezobowiązujący to pomyśl o zabawkowych przyssawkach w kształcie rogów, uszów czy punkowego grzebienia. Udekorują one każdy kask i dostarczą wam sporo radości. Alternatywą są kudłate peruki na kask oraz przypinane warkocze.
Chemia motocyklowa
Duże pole do popisu znajdziesz wybierając chemię motocyklową. Oferta jest tak bogata, że może wystarczyć na kilka prezentów bez powtórki asortymentu. Możesz wybierać w środkach do mycia i konserwacji motocykli, różnych pastach do woskowania lakieru i pielęgnacji chromowanych części, środkach do konserwacji obuwia i rękawic czy piankach do czyszczenia wizjera i kasku. W salonach motocyklowych oraz sklepach internetowych z pewnością znajdziesz komplet środków odpowiadający twoim potrzebom i budżetowi. Uważaj tylko aby nie zrobić błędu kupując np. smar do łańcucha posiadaczowi motocykla napędzanego wałem 🙂
Koszulki, kubki i inne akcesoria
Jeśli nic nie jesteś w stanie wybrać z powyższej listy a kolejny przedział cenowy przekracza budżet prezentu – możesz pomyśleć o bluzie, koszulce, czapce lub innym akcencie o charakterze motocyklowym. Może to być też porcelanowy kubek, kosmetyczka lub cokolwiek innego z logiem lub sylwetką ulubionego motocykla. W ostateczności możesz nawet zamówić wykonanie nadruku w jednej z wielu firm. Jedyne czego się wystrzegaj to pomyłka – wybranie innej marki lub innego motocykla niż ten ukochany będzie prezentową katastrofą 🙂
Prezent od 200 do 600 złotych
W tej grupie znajdziesz droższe podarunki, wymagające już głębszego sięgnięcia do portfela. Niektóre wymagają też większej wiedzy o osobie, którą planujesz ucieszyć prezentem. W zamian jednak możesz spodziewać się że prezent będzie powodem sporej radości i długo będzie służył obdarowanemu.
Torba wewnętrzna do kufra
Jeśli znasz model i rozmiar kufrów to świetnym pomysłem będzie uzupełnić je o wewnętrzne torby. Dzięki nim przenoszenie bagażu będzie znacznie wygodniejsze i bardziej eleganckie. Niektórzy producenci kufrów mają w ofercie firmowe wkłady (uwaga! mogą być dość drogie) ale w sieci znajdziesz też firmy, które samodzielnie szyją torby do najpopularniejszych modeli kufrów (tu ceny są już znacznie przystępniejsze). Dodatkowy akcent w postaci wyhaftowanego imienia lub logo klubu może uczynić podarunek bardzo osobistym prezentem.
Torba wodoodporna na bagaż
Dla motocyklowego turysty wodoodporna torba-worek może być świetnym prezentem. Duże pojemności (35-55 litrów) mogą służyć jako dodatkowy bagaż mocowany na miejscu pasażera. Mniejsze worki posłużą jako zabezpieczenie namiotu czy maty do spania a zamocować je można na wierzchu kufra. Kupując dobrze skorzystać z markowego producenta akcesoriów motocyklowych. Worki ze sklepów turystycznych mogą być zbyt delikatne na warunki motocyklowej podróży.
Komplet odzieży termicznej
Jeśli znasz rozmiary obdarowywanej osoby to dobrym prezentem będzie komplet termicznej odzieży składający się np. z koszulki z długim rękawem oraz spodni. Ten zakup będzie zawsze trafiony – na wyjazdach i w codziennym użytkowaniu czystego kompletu oddychającej odzieży zawsze brakuje. Możesz wybierać pomiędzy wieloma producentami i kilkoma rodzajami odzieży. Znajdziesz odzież uniwersalną oraz dedykowaną specjalnie dla motocyklistów. Są zestawy chłodzące w czasie upałów oraz ocieplające na zimne dni i wysokogórskie trasy. Getry i koszulkę możesz uzupełnić o bezszwowe skarpetki oraz kominiarkę.
Zabezpieczenie antykradzieżowe
Na prezent doskonale nadaje się blokada na tarczę hamulcową. Kupując koniecznie zapytaj sprzedawcę czy wybrana blokada będzie pasować do modelu motocykla bowiem rozmiary tarcz mogą znacznie różnić się pomiędzy motocyklami. Inną możliwością jest sprezentowanie atestowanego łańcucha do spinania motocykla. Wybierz model odpowiednio solidny aby spełnił swoje zadanie ochronne.
Ogrzewane ubrania
Elektrycznie podgrzewany bezrękawnik lub getry są ciepłym prezentem w przenośni i dosłownie. Takie ubrania wyposażone w promienniki podczerwone są zasilane przez kabel USB z akumulatora powerbanku lub z instalacji motocykla poprzez gniazdo zapalniczki. Lekko grzejąc ciało pod warstwą ubrań ochronnych, pozwalają wydłużyć sezon motocyklowy nawet o 2-3 miesiące. Dzięki potędze chińskich dostawców można je kupić w stosunkowo niskich cenach. Można oczywiście zainwestować też w markowe zestawy ale wtedy koszt prezentu może urosnąć do kilkuset złotych.
Ładowarka mikroprocesorowa do akumulatora
Długi postój motocykla wymaga zadbania o akumulator (możesz przeczytać o tym w osobnym artykule). Nowoczesna ładowarka mikroprocesorowa może być dobrym prezentem dla motocyklisty. Zwłaszcza zimą doceni on wygodę korzystania z tego urządzenia. Możesz sprawdzić czy producent motocykla oferuje do niego dedykowaną ładowarkę lub skorzystać z oferty renomowanych producentów uniwersalnych urządzeń.
Voucher na szkolenie
Bardzo ciekawą propozycją, która może ucieszyć zarówno początkujących jak i doświadczonych motocyklistów jest szkolenie rozwijające umiejętności. Nauki nigdy nie jest za wiele i nawet motocykliści z wieloletnim doświadczeniem, powinni zaczynać sezon od szkolenia przypominającego podstawowe techniki jazdy. Na rynku funkcjonuje kilku znanych instruktorów i dobrych szkół, dzięki czemu masz wybór rodzaju i poziomu szkolenia. Ciekawe kierunki szkolenia to:
- podstawy jazdy motocyklem czyli przypomnienie i wdrażanie poprawnych odruchów.
- bezpieczna i efektywna jazda uliczna.
- jazda szybka na torze.
- jazda w górach (także wyjazdowe np. w Alpach) .
- jazda w terenie (off-road)
- różnego rodzaju szkolenia z obsługi i naprawy motocykla.
Nawet jeśli na szkolenie trzeba trochę poczekać z racji na porę roku to jako prezent możesz wręczyć voucher mający odpowiednio długą ważność.
Trochę szaleństwa czyli prezent powyżej 600 złotych
W tej grupie prezentów przestajemy oglądać się na budżet. Prezenty są propozycją dla bardziej majętnych osób ale mogą też być okazją do składki większej grupy znajomych. Niektóre wymagać będą wcześniejszego “wywiadu” dotyczącego preferencji czy użytkowanego sprzętu. Znajdziesz też taki, który można kupić “w ciemno” osobie która nawet nie ma własnego motocykla.
Nawigacja GPS
Takie urządzenie to prezent drogi (od 1500 zł do nawet 4500 zł) i wymagający wcześniejszego “rozpoznania”. Na rynku jest kilku wiodących producentów nawigacji i urządzenia każdego z nich mają swoich zagorzałych wielbicieli i przeciwników. Na początku warto ustalić preferencje przyszłego użytkownika a następnie dobrać model (koniecznie w wersji motocyklowej, samochodowe nawigacje nie sprawdzą się na jednośladzie). Upewnij się też czy motocykl, do którego kupujesz nawigację, nie ma przypadkiem gotowej instalacji wymuszającej określony typ urządzenia lub wręcz nawigacji wbudowanej przez producenta.
Kamizelka z poduszką powietrzną
Mając budżet w wysokości zbliżonej do 2000 zł możesz sprawić prezent chroniący życie i zdrowie. Jest nim kamizelka z poduszką powietrzną. Chroni ona szyję, kręgosłup i organy wewnętrzne w sytuacji wypadku. Jej napełnienie gazem wyzwalane jest przez szarpnięcie za taśmę lub linkę połączoną z motocyklem. Zazwyczaj kamizelka taka ma wymienny nabój gazowy a więc, o ile nie została uszkodzona, można ją napełnić wielokrotnie. Występuje w kilku rozmiarach dobrze jest więc znać przynajmniej wzrost przyszłego użytkownika.
Wideorejestrator motocyklowy
Ciągłe nagrywanie obrazu w czasie jazdy staje się coraz popularniejsze. Na rynku jest już kilka urządzeń dedykowanych specjalnie do motocykla. Dla kogoś dużo poruszającego się po mieście może to być interesujący podarunek. Niestety koszt sensownego zestawu to wydatek powyżej 1000 zł.
Kamera sportowa
Inną rolę niż rejestrator spełnia kamera sportowa. Trend, który zapoczątkowała kamera GoPro teraz kontynuuje wielu producentów. Coraz doskonalsze i bardziej kompaktowe urządzenia pozwalają na nagrywanie filmów oraz robienie zdjęć o bardzo wysokiej jakości. Taka kamera to dość drogi prezent ale z pewnością bardzo wspomoże zbieranie foto-pamiątek z wyjazdów. Jeśli obdarowywany ma już taką kamerę to możesz pomyśleć o uzupełnieniu jej akcesorów o mocowania, zapasowe akumulatory lub karty pamięci.
Interkom motocyklowy
Interkom motocyklowy to z jednej strony bardzo atrakcyjny prezent z drugiej jednak trudny zakup, wymagający niemałej wiedzy o obdarowywanym motocykliście. Ważny jest bowiem rodzaj kasku – niektóre kaski np. Shuberth C4 czy Shoei Neotec II mają dedykowane interkomy do których w kasku jest gotowa instalacja lub puste miejsce na nią.
Dodatkowo dobrze jest wiedzieć z jakiego sprzętu korzystają motocyklowi kompani gdyż, wbrew zapewnieniom producentów, nie jest zapewniona pełna kompatybilność różnych urządzeń. Jeśli grupa z którą jeździ twój motocyklista używa np. protokołu DMC warto kupić interkom który obsługuje używany standard.
Organizowany wyjazd motocyklowy
To świetna propozycja, zwłaszcza jeśli planujesz wykorzystać ją wspólnie z obdarowanym. Na rynku funkcjonuje kilka firm oferujących profesjonalnie przygotowane wyjazdy w atrakcyjne miejsca na świecie. Mogą to być lokalizacje w Europie ale są też oferty na terenie innych kontynentów np. w Afryce, Ameryce Północnej czy Nowej Zelandii. Oferta takiego wyjazdu jest zazwyczaj dość elastyczna, może zawierać przelot, zakwaterowanie, wynajem motocykla, przygotowanie trasy oraz wsparcie serwisowe. To świetny prezent dla osoby posiadającej prawo jazdy na motocykl ale nie mającej własnego pojazdu lub chcącej przetestować wymarzoną maszynę na wakacyjnej trasie.
Budżet takiego wyjazdu to już osobna sprawa. Zaczyna się od kilku tysięcy złotych ale droższe wyjazdy mogą sięgnąć nawet kilkudziesięciu tysięcy. Wszystko zależy od miejsca, czasu trwania i wybranych opcji. To ekskluzywny prezent ale dzięki takiej ofercie możesz podarować komuś podróż życia. To ciekawa propozycja na okrągłe urodziny, ważną rocznicę albo po prostu wymarzone wakacje we dwoje.
To nie koniec…
Powyższa lista nie jest i najprawdopodobniej nigdy nie będzie zamknięta – nowe pomysły będę stopniowo dopisywać do niej w przyszłości.
Jeśli masz własne pomysły na motocyklowe prezenty – podziel się nimi w komentarzu do tego artykułu. Kto wie – może to sposób aby przekazać swoje marzenia znajomym?
Cześć!
Fajny tekst, może kiedyś skorzystam… Mam pytanko o inny prezent. Mój chłopak w tym roku kupił motor i bardzo sie wkręcił. Na jesieni był z kumplami w bieszczadach i jak wracali to zupełnie przemókł. Ma motocyklowe ubranie ale chyba nie jest przeciwdeszczowe. Ma napisane Raisa na metce i podobno to powinno nadać sie do deszczu. Chciałam mu kupic w prezencie taki kombinezon przeciwdeszczowy ale nie wiem co wybrać żeby znowu nie okazało sie ze nie działa.
Pomożesz?
Hej Aga!
Zacznę od tego, że najprawdopodobniej na metce jest napis Reissa. Jeśli tak, to znaczy że że ubranie wyposażone jest w membranę o tej nazwie. Czyli teoretycznie powinno skutecznie chronić przed deszczem i wiatrem. Niestety przy długie jeździe i gorszej jakości ubraniach – woda dostaje się pod membranę i człowiek jest mokry.
Twój pomysł dokupienia swojemu motocykliście dodatkowej osłony przed wodą jest świetny ale też i niełatwy. Po pierwsze musisz jakoś dobrać rozmiar. Głównym parametrem jest wzrost. Drugim “obszerność figury” motocyklisty. Generalnie lepiej mieć kombinezon nieco za duży niż choćby trochę za mały. Ja mając 185 cm wzrostu spokojnie mogę używać kombinezony na 192 cm. Lekki nadmiar materiału wybierają szerokie ściągacze.
Gdy dobierzesz już rozmiar musisz wybrać pomiędzy jedno i dwu częściowym kombinezonem. Jednoczęściowy jest szczelniejszy – łatwiej uchronić się przed wnikaniem wody pomiędzy kurtkę a spodnie. Z drugiej strony jest mniej wygodny do zakładania niż osobne spodnie i kurtka. Dla mnie przewagą dwuczęściowego zestawu jest możliwość jazdy tylko w jednej części, np już po deszczu. Gdybym miał polecać, zwłaszcza do turystyki – sugerowałbym dwuczęściowy.
Dobrze aby przynajmniej góra byłą w jaskrawych kolorach i z dużą ilością elementów odblaskowych. W deszczu zazwyczaj widoczność jest gorsza więc warto zadbać o bycie widocznym.
Ceny zaczynają się od 150 złotych a kończą… no dość wysoko bo w segmencie kombinezonów oddychających, które mogą kosztować nawet i ponad tysiąc złotych. Kombinezony za 350-450 zł powinny być już bardzo dobrej jakości. Przy wyborze bardzo uważnie obejrzyj podklejenie szwów wewnątrz kombinezonu. Taśmy muszą szczelne pokrywać szwy i nigdzie nie odstawać ani nie marszczyć się. Inaczej woda i tak przeniknie do wnętrza ubioru. Szczególnie ważnym miejscem jest punkt zbiegu szwów nogawek w kroku spodni.
Powodzenia w wyborze!
Aleksander
Cześć.
Zaintrygowałeś mnie tą grzaną kamizelką. Kiedyś zakupiłem taką na ryby, ale akumulatora starczało na 1-2 godziny… Gdzieś widziałem reklamę że na takiej kieszonkowej baterii nawet 8 godzin ma to działać… czy to prawda czy tylko taki reklamowy chwyt? Chciałem cos takiego synowi kupic ale jak ma działać 2 godziny to chyba sie nie zdecyduje.
Hej Kamil!
Ładnych kilka lat temu testowałem na sobie ogrzewane ubrania (firmy Klan). Ciepło powstawało na skutek przepływu prądu w przewodach (dość grubych) wszytych w tkaninę. Faktycznie pobór prądu był na tyle duży, że w grę wchodziło tylko podpięcie do instalacji motocykla. Można tak było spokojnie jeździć na dłuższe trasy ale w mieście, gdy często zatrzymywałem się coś załatwić, podłączanie kabli było trochę uciążliwe.
Teraz używam kamizelki takiej jak na zdjęciu (prezent 🙂 i faktycznie powerbank 10 000 mAh wystarcza na 5-8 godzin w zależności od ustawionego poziomu grzania. W nowoczesnych ubraniach elementem grzewczym jest tkanina z włókna węglowego, która ogrzewa efektywniej przy mniejszym poborze prądu. Nie wyczujesz już pod palcami żadnych kabelków…
Śmiało mogę taką kamizelkę polecić motocykliście. Mi przydaje się też “w cywilu” dając np. spokojny sen pod namiotem w czasie podróży na północ Europy.
A.
Tekst w samą porę 🙂 Właśnie szukałam prezentu. Nie wiem jeszcze co wybiorę… fajne pomysły! Dzieki.