Kanion Verdon czyli Alpy do góry nogami

Kanion Verdon czyli Alpy do góry nogami

Nazwa: Kanion Verdon
Kod: EU_F_kanion_Verdon
Kraj: Francja
Region: Provence
Trudność: 2/5
Płatna: Nie
Długość: 97 km
Czas przejazdu: około 2 h
Maksymalna wysokość: 1325 m n.p.m.
Pokonana wysokość: 2050 m

Opis trasy wokół Kanionu Verdon

Gdy dojedziesz w okolicę kanionu, możesz odnieść wrażenie że góry są tu odwrócone do góry nogami. Na szczytach jest niemal płasko, skalisty płaskowyż porastają lasy a wzrok bez przeszkód sięga wiele kilometrów dalej. Skalne urwiska zamiast piąć się w górę, biegną w dół, ku położonej na dnie rzece.

Kanion powstał w wyniku aktywności geologicznej i pęknięć warstw osadowych wypychanych ku górze w okresie trzeciorzędu. Pod koniec czwartorzędowego zlodowacenia, gigantyczne masy lodu i wody zgromadzone w wąwozach i zagłębieniach skał, ukształtowały kanion w formie którą możemy dziś podziwiać.

Wokół kanionu poprowadzono drogę, na której napotkasz liczne punkty widokowe, pozwalające podziwiać monumentalny kanion. Droga wije się raz wznosząc się ku powierzchni raz opadając w kierunku dna kanionu. Jego głębokość sięga 700 metrów a krawędzie oddalone są od siebie od 200 do 1500 m. Dno kanionu jest wąskie, ma od 6 do 100 m szerokości. Płynąca tam rzeka ma niesamowite zabarwienie wody i doskonale nadaje się do zwiedzania kajakiem lub pontonem.

Przebieg trasy

Trasa rozpoczyna się na skrzyżowaniu dróg D90 i D71. Początkowo jedziesz na północny-zachód drogą, która leniwie wije się wśród zmęczonej słońcem roślinności. Przez chwilę droga biegnie niewysoka estakadą poprowadzoną na prawym zboczu niewielkiej doliny. Potem znowu robi się płasko. Nagle, bez żadnego uprzedzenia, po prawej stronie drogi otwiera się pustka otoczona pionowymi skałami. Oto Kanion Verdon!

Na wysokości niewielkiej restauracji znajdziesz pierwszy z wielu punktów widokowych. Jezdnia przez chwile biegnie nad samą krawędzią kanionu ale po chwili oddala się od niego na południe. Zataczając szeroki krąg powraca nad kanion aby przeprawić się na druga stronę rzeki wysmukłym łukowym mostem. Po drugiej stronie rzeki jest parking z którego można zrobić ciekawe zdjęcia kanionu i betonowego mostu. Dalej droga biegnie ponownie na samej krawędzi przepaści, od której oddziela Cię tylko niewysoki kamienny murek a czasami drewniana lub metalowa barierka. Po kilku minutach jazdy pojawiają się nieco ostrzejsze zakręty a skały staja się bardziej strome i momentami zwisają niemal nad droga. Dalej droga przechodzi na przeciwną stronę wzgórza i tym razem panorama otwiera się na lewo. Szybko jednak powrócisz nad kanion i znowu zobaczysz go po swojej prawej stronie. To znak, że zbliżasz się do dwóch tuneli. Zaraz za pierwszym z nich, znajdziesz się na niewielkiej półce skalnej. Warto zatrzymać się tam na moment i uwiecznić piękno tego miejsca na zdjęciach. Drugi z tuneli ma łukowe okna, przez które widać przeciwległe ściany wąwozu. Zaraz za nim znajduje się kolejny punkt widokowy. Nieco dalej droga ponownie odbija na południe aby po kilku kilometrach ponownie wrócić nad wąwóz. I znowu czeka Cię kilka kilometrów niesamowitych widoków. Za jednym z zakrętów zobaczysz błękitne jezioro w dole po lewej stronie. To znak że zbliżasz się do miejscowości Aiguines. Najbliższe kilometry to okolica wypoczynkowa, w sezonie pełna turystów, kamperów i rowerzystów. Zanim dojedziesz do mostu miniesz kilka punktów w których możesz wykupić wycieczkę elektryczną łodzią, kajakiem lub tratwą, skoki na bungee i wiele innych turystycznych atrakcji.

Za mostem czek Cię dość długi odcinek drogi biegnącej pętla wokół wzgórz. po jego przebyciu powrócisz nad kanion, tym razem po jego północnej stronie.

Gdy po prawej pojawi się przepaść – znowu trudno wybrać: jechać dalej czy stanąć i robić zdjęcia. Sceneria jest jeszcze piękniejsza niż poprzednio. Skały są tu bardziej strome i dominujące nad drogą. Widoki jak z gry komputerowej…

Za miejscowością Mayreste droga nieco odbija od krawędzi skały i robi się mniej kręta. Kierujesz się do miejscowości La Palud-sur-Verdon w której rozpoczynasz pętle wokół wzgórza dominującego nad kanionem. Pętla wiedzie wąską drogą, w części jednokierunkową. Z początku będziesz wspinać się ciasnymi zakrętami co chwile docierając do miejsc z których roztacza się piękna panorama na wąwóz i otaczający go płaskowyż. Po osiągnięciu najwyższego punktu, droga zdecydowanie opadnie ku rzece. Trudno o miejsce bardziej zanurzone w głąb wąwozu! Wysokie i pionowe ściany skalne będą piętrzyć się nad Tobą. Droga będzie kręta i “przyklejona” do ściany. Po minięciu najniższego punktu na nowo rozpoczniesz podjazd aby powrócić do La Palud-sur-Verdon.

Jadąc ku końcowemu punktowi trasy powoli oddalisz się od kanionu, wciąż podziwiając niesamowite widoki i ciesząc się ciekawa i przyjemna drogą!

Informacje praktyczne

  • Nad Kanion Verdon warto wybrać się przy ładnej pogodzie, widoki są warte podziwiania w słońcu i cieple.
  • Unikaj przyjazdu w weekend, zwłaszcza wakacyjny. Duża ilość turystów oznacza spory ruch na drodze a to nie sprzyja kontemplacji widoków.
  • Pętla koło La Palud-sur-Verdon jest w połowie długości jednokierunkowa. Ruch odbywa się zgodnie z ruchem wskazówek zegara. W miesiącach zimowych może być niedostępna z racji na zalegający śnieg.
  • Uważaj na żwir i pojedyncze kamienie, które mogą stoczyć się z erodujących zboczy.
  • Tunele na trasie są bardzo wąskie. Zachowaj ostrożność i przed wjazdem upewnij się że nic dużego nie wjechało z przeciwnej strony.
  • W gorące lata powolna jazda w ubraniu motocyklowym może spowodować przegrzanie organizmu. Zadbaj o dobra wentylację ubrania ale nie rezygnuj z bezpieczeństwa!
  • Na tej trasie dobrze mieć aparat lub kamerę pod ręką, np. w tankbagu. W wielu miejscach będziesz zapewne robić zdjęcia i nie zawsze da się tam wygodnie zaparkować aby dostać się do bagażu.

Trasa do ściągnięcia

Galeria